Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Сб, 23 листопада 2024
12:58

ПРО МІСТО

Півняк Геннадій Григорович



Геннадій Григорович Півняк народився 23 жовтня 1940 р. у м. Олександрія Кіровоградської області в родині педагогів. Мав хист до театрального і музичного мистецтва. Та переважив талант до точних наук. І після закінчення школи він вступив на гірничий факультет Дніпропетровського гірничого інституту. Обдарований студент досить швидко зрозумів перспективи розвитку електротехніки і автоматизації гірничих підприємств, що й спонукало його вже після першого семестру перевестися на електротехнічний факультет. Талановитість, добра пам’ять, працездатність, обов’язковість — якості, що були підставою для призначення йому Ленінської стипендії, яка тоді була найвищою оцінкою успішного навчання, науково-дослідницької роботи, громадської активності студента.

У 1963 р. Г.Г. Півняк з відзнакою закінчив ДГІ за фахом гірничий інженер-електромеханік і був залишений на кафедрі гірничої електротехніки (нині — кафедра систем електропостачання). Тут під науковим керівництвом професора С.А. Волотковського і доцента В.Д. Фурсова він підготував і успішно захистив кандидатську дисертацію. У 1976 р. він став завідувачем кафедри систем електропостачання, успадкувавши й розвиваючи творчий і педагогічний потенціал колективу кафедри, створений його вчителем С.А. Волотковським.

У 1981 р. Геннадій Григорович Півняк захистив докторську дисертацію, а вже у вересні 1982 р. був призначений ректором Дніпропетровського гірничого університету. Сьогодні Г.Г. Півняк — 16-й ректор в історії НГУ — обіймає цю посаду вже 28-й рік. Це є епоха в історії навчального закладу, яка охоплює собою три різні етапи — застійні часи радянського часу, нерозберихи і матеріальної скрути перших років незалежної України, рішучого зростання в усіх сферах діяльності навчального закладу і впевненного входження у європейський освітній і науковий простір.

Успішний розвиток навчального закладу не в останню чергу визначається заслуженим авторитетом його очільника. Геннадій Григорович Півняк — видатний вчений, засновник наукової школи гірничої та металургійної електроенергетики, стійкості геотехнічних систем і екологічної безпеки. Ним виконані фундаментальні дослідження, на основі яких у гірничо-металургійній та машинобудівній промисловості впроваджено новітні електротехнології. Він вивчає процеси, явища і ризики геотехнічної системи, що забезпечує стійкий розвиток екосистем. Г.Г. Півняк є автором двох наукових відкриттів, понад 450 опублікованих в Україні та за кордоном наукових праць, в тому числі 33 монографій. Він має свідоцтва та патенти на 85 винаходів, автор 28 підручників і навчальних посібників. Наявність власної наукової школи підтверджується не лише значимістю і постійним поглибленням досліджуваної проблематики, але й кількісними показниками. Під керівництвом Г.Г. Півняка захищено 18 докторських і 29 кандидатських дисертацій.

Наукова школа Г.Г. Півняка визнана і за кордоном. Тому обрання його у 1992 р. членом-кореспондентом, а через п’ять років академіком Національної академії наук України було справедливою оцінкою його наукової діяльності з практичною віддачею її результатів на виробництві. А ще Г.Г. Півняк — лауреат премії НАН України ім. С.О. Лебедєва, двічі лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, заслужений діяч науки і техніки України. Міжнародним визнанням його заслуг є отримання ним почесного звання заслуженого працівника нафтової і газової промисловості Польщі та обрання його почесним доктором НТУ «Краківська гірничо-металургійна академія» і Московського державного гірничого університету.

Завдяки науковим досягненням — особистих і його учнів і колег — сьогодні академік Г.Г. Півняк має творчі зв’язки з багатьма провідними зарубіжними електроенергетичними компаніями й освітньо-науковими центрами 40 країн Європи, Азії та Америки. Тільки науковий авторитет Г.Г. Півняка визначає його членство у Всесвітньому гірничому конгресі, Європейському співтоваристві з інженерної освіти, міжнародних організаційних комітетів науково-технічних конференцій з проблем електроенергетики та екосистем, роботу експертом Комітету ЄЕК ООН.

Геннадій Григорович Півняк — людина державного мислення та дії, він є генератором неординарних ідей, які втілюються в життя. В НГУ створено сучасні інноваційні структури, а саме: науково-освітній центр, лабораторії, інститути, навчально-науково-виробничі комплекси з проблем енергетики, інфокомунікацій, вугілля та машинобудування, Дніпропетровський центр наукового парку «Київська політехніка», Міжнародний університет ресурсів.

Енергії академіка Г.Г. Півняка вистачає, щоб виконувати різні доручення на державному рівні. Сьогодні він є віце-президентом Спілки ректорів вузів України, членом бюро Відділення фізико-технологічних проблем енергетики НАН України, головою експертної ради ВАК України, членом комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки. Він є членом редколегій фахових часописів «Технічна електродинаміка», «Вугілля України», «Горный журнал» (Росія).

Г.Г. Півняк докладає багато зусиль для вирішення державної проблеми паливно-енергетичного комплексу та мінерально-сировинної бази України.

Заслуги академіка Г.Г. Півняка відзначені високими державними нагородами. Він має ордени «Знак Почета», «Трудового Красного Знамени», князя Ярослава Мудрого V та IV ступенів, Почесні грамоти Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України, знак Міністерства освіти і науки України «За наукові досягнення», польську медаль «За успіхи у навчанні і вихованні молоді». Проте, мабуть, найкращою оцінкою діяльності людини є щира повага інших людей, які з ним працюють, для яких авторитет Геннадія Григоровича є бездоганно заслуженим.

Постійна напруга робочого ритму керівника великого і багатофункціонального вищого навчального закладу, інтенсивна творча праця, відповідальні обов’язки державного і міжнародного рівня не перетворили Г.Г. Півняка в такого собі робота. Навряд чи можна знайти у нашому місті ще такого запеклого театрала та прихильника мистецтва загалом, як Геннадій Григорович. Тому цілком природними є численні заходи культурно-мистецького характеру, які здійснюються в Гірничому університеті. Багато років поспіль у НГУ проводяться свята книги, зустрічі з діячами літератури і мистецтва, випускні бали, діють численні гуртки художньої самодіяльності тощо. Геннадій Григорович особисто сприяє розгортанню краєзнавчої роботи в стінах навчального закладу та підтриманню столітньої традиції зв’язків з історичним музеєм ім. Д.І. Яворницького.

copyright © gorod.dp.ua
Усі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті