Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
20.01.2025

Що змінили в умовах відстрочок та уточнення даних: головне з постанови 1558

Що змінили в умовах відстрочок та уточнення даних: головне з постанови 1558

31 грудня минулого року Кабінет міністрів суттєво змінив порядок призову під час мобілізації стосовно відстрочок, а також виправив порядки організації та ведення військового обліку та оформлення й видачі військово-облікового документа, положення про ТЦК та СП.

Проте постанова №1558 про зміни з'явилася лише днями та набрала чинності 16 січня.

Як виправили умови оформлення, тривалості та підтвердження відстрочок, уточнення персональних даних, розбирався "Ми – Україна".

Оформлення відстрочки

У пункті 58 порядку призову (постанова №560) йдеться про оформлення відстрочки тим, у кого є підстави для її отримання, і окремо тим, кого бронюють роботодавці.

Як і зараз той, хто має підстави для відстрочки, крім броні , має особисто подавати документи на неї у ТЦК (СБУ чи розвідорган), в якому стоїть на обліку. З'явилося два уточнення:

  • під час подання документі військовозобов'язаний має подавати й військово-обліковий документ (паперовий чи електронний);
  • заяву про відстрочку мають обов'язково реєструвати у день подання.

Документи на заброньованих подають роботодавці (органи держвлади, інші держоргани, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації) у ТЦК, на території якого розміщені чи в СБУ або розвідорган, де військовозобов'язаний стоїть на обліку.

Тут з'являється норма про зарахування заброньованих на спецоблік, про що раніше згадки не було. Порядки зарахування залежать від того, на підставі чого бронюють: за постановою №45 ( бронювання за органами держвлади, іншими держорганами, органами місцевого самоврядування, для службового користування) чи за постановою №76 .

Автоматична відстрочка

У пункті 59 (постанова №560) до змін вказано, що відстрочка з підстав ст. 23 закону про мобпідготовку та мобілізацію може оформлятися за допомогою реєстру "Оберіг" та на підставі даних з реєстрів, з якими він взаємодіє.

Тепер зазначають, що за допомогою реєстру "Оберіг" відстрочка може не тільки оформлятися, а й надаватися автоматично . За умов, що є технічна можливість та військовозобов'язаний має подати про це відповідний запит через Резерв+.

Також з'являється норма й про автоматичне скасування відстрочки , якщо шляхом взаємодії з іншими реєстрами "Оберіг" побачить, що для неї немає підстав. Вочевидь, якщо у реєстрах або помилки, або інформації немає, людина буде доводити своє право на відстрочку особисто у ТЦК з підтвердними документами. Як саме – більш детально роз'яснює пункт 60 у новій редакції.

До змін та після них розглядає заяви та документи на відстрочку відповідна комісія. За потреби вона готує запити до органів про інформацію. Раніше не були вказані строки їхнього розгляду, а тепер вказали, що органи держвлади та інші держоргани мають розглянути запити протягом п'яти днів .

У такому разі розглядати заяви військовозобов'язаних та документи на відстрочку комісія має протягом 15 днів. Якщо не отримала відповідь на запити до того часу, то приймає рішення на підставі поданих заявником документів.

У пункті 60 йдеться про те, що відстрочку надають на строк дії відповідних підстав, але не більше ніж на строк проведення мобілізації за указом президента. Саме через цю вимогу кожні три місяці багатьом треба знову подавати заяви та документи на відстрочку. Хіба що студентам, багатодітним та особам з інвалідністю з пенсійним посвідченням.

Проте тут додають одну з найважливіших змін – про автоматичне продовження відстрочки:

"У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаному продовжується автоматично, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку".

ТЦК мають протягом п'яти днів за допомогою реєстру "Оберіг" та шляхом взаємодії перевірити підстави для відстрочки у таких випадках:

  • військовозобов'язаний подає заяву на відстрочку;
  • видано президентський указ про продовження строку мобілізації;
  • від органів держвлади, держорганів, органів місцевого самоврядування надходить звернення;
  • надходить офіційна інформація (повідомлення) про втрату законних підстав для відстрочки.

Якщо з допомогою реєстру перевірити не виходить, ТЦК за нормами, які були до змін та лишаються після них, мають повідомляти військовозобов'язаного, що він має подати підтвердні документи. До змін не вказували способи зв'язку, а тепер перелічують: поштою, електронкою або телефоном.

У реєстр "Оберіг" дані про надання чи скасування відстрочки мають вносити або в день оформлення довідки про неї, або в день, коли її відправляють поштою, або в день, коли про відстрочку повідомляють у Резерв+.

Строки дії відстрочок

За оновленим пунктом 60 порядку призову, відстрочки все одно прив'язані до тримісячного строку дії президентського указу з автоматичним її продовженням, якщо є підстави.

Проте у цьому ж пункті виписали окремі вимоги до строків дії відстрочок в залежності від підстав :

  • заброньованим – на строк дії броні;
  • особам з інвалідністю – на строк дії відповідних законних підстав;
  • тимчасово непридатним за станом здоров'я – на строк, який вказаний у постанові ВЛК, але не більше ніж на 12 місяців;
  • посадовцям та службовцям – як і раніше, на строк перебування на посаді. Проте додали, що в разі звільнення відповідний орган держвлади, держорган має відправляти про це лист у ТЦК, який оформив відстрочку, для її анулювання. Строк відправлення листа – один день;
  • студенти, докторанти, інтерни отримують відстрочку на семестр, але не більше, ніж на шість місяців;
  • науковці, науково-педагогічні працівники, педагоги отримують відстрочку до завершення навчального року (для шкіл Кабмін визначає тривалість навчального року, а у закладах вищої освіти календарні терміни визначені графіком освітнього процесу), але не більше, як до настання обставин, за яких втрачається право на відстрочку. Наприклад, завершення контракту, договору, звільнення, зміна ставки.

Відстрочка та ВЛК

Як і до змін, після них військовозобов'язаних, які звертаються у ТЦК із заявою про відстрочку, не мають відправляти на ВЛК.

Проте постановою №1558 зробили виключення та на ВЛК відправлятимуть військовозобов'язаних, які подаються на відстрочку у тому разі, якщо вони раніше були визнані:

  • тимчасово непридатними на строк від 6 до 12 місяців до висновку ВЛК, якщо строк дії довідки ВЛК про тимчасову непридатність закінчився;
  • обмежено придатними.

Щодо обмежено придатних, які за законом підлягають медогляду для визначення придатності до 4 лютого 2025 року включно, у Міноборони дали роз'яснення .

Правники та юристи казали , що обмежено придатні за формулюванням у законі не мають самі звертатися у ТЦК, щоб їх спрямували на ВЛК, якщо, звісно, не отримали повістку. Якщо повістки не було і до 4 лютого включно ВЛК вони не пройшли, їх не мають штрафувати за порушення правил військового обліку та мобілізаційного законодавства. Бо ж формулювання у законі саме "підлягають" огляду для визначення придатності, а не "зобов'язані" його пройти.

В МОУ вказали, що обмежено придатні, навіть якщо їм не вручили повістку про ВЛК, самі мають до граничної дати прийти у ТЦК та отримати там направлення на ВЛК.

"На даному етапі, проходження військово-лікарської експертизи можливе лише за направленням, виданим ТЦК. Для видачі направлення ТЦК має викликати військовозобов'язаного повісткою. Якщо повістки не було, то військовозобов'язаний може особисто звернутися до ТЦК для отримання направлення на ВЛК", - пишуть в Міноборони.

Додають, що невиконання норм про своєчасне проходження ВЛК передбачає штраф від 17 000 до 25 500 грн. І нагадують, що військовозобов'язані мають щорічно оновлювати медичну інформацію, бо постанова ВЛК про визначення придатності за наказом МОУ №402 діє протягом року.

В Мінобороні кажуть, що після 5 лютого у тих обмежено придатних, які не пройдуть ВЛК, у Резерв+ з'явиться статус "в розшуку".

Витяг з реєстру для відстрочки родичам зниклих безвісти

З 1 січня змінилис я формулювання у праві на відстрочку близьким родичам загиблих або зниклих безвісти в ст. 23 закону про мобпідготовку та мобілізацію. До виправлення йшлося про зниклих безвісти та за порядком проведення призову до змін, підтвердженням мало бути відповідне рішення суду про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин. Таке судове рішення – складна і довга процедура.

Але в законі вказали, що право на відстрочку мають чоловіки та жінки, чиї близькі родичи зникли безвісти саме за особливих обставин. За законом про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, людина набуває його після того, як дані про неї вносять до реєстру зниклих безвісти. Щоб внести до нього зниклого безвісти, родич має подати заяву до Нацполіції.

Перелік документів, якими підтверджується право на відстрочку, є у додатку 5 до постанови №560. Щодо родичів зниклих безвісти постановою №1558 туди внесли зміни. Тепер підтвердженням може бути або рішення суду, або витяг з реєстру.

Витяг з реєстру, який є закритою базою даних, може отримати саме родич. Для цього потрібно подати запит у довільній формі, копії документів про посвідчення особи та про родинні зв'язки з людиною, про яку потрібен витяг. Запити подають або поштою на Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (Секретаріат Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин), вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601. Або електронкою на адресу [email protected]. Або в електронному кабінеті на сайті Комісії.

Зміни у документах про підтвердження права на відстрочку

За законом про мобпідготовку та мобілізацію, призову не підлягають військові, які повернулися з полону та звільнилися у запас . Тепер виписали документи, які підтверджують таке право :

  • витяг з наказу про виключення з особового складу;
  • витяг з наказу про звільнення зі служби.

Подавати можна якийсь один з двох документів, але в будь-якому має бути вказана підстава – звільнення з полону.

За законом про військовий обов'язок та військову службу, не мають мобілізувати військовозобов'язаних до досягнення 25-річчя, якщо вони пройшли базову загальновійськову підготовку . БЗВП запускають з вересня 2025 року , проходитимуть її студенти на другому курсі: теоретичну та практичну частину. Після проходження отримають військово-облікову спеціальність "стрілець" та статус вже не призовників, а військовозобов'язаних.

У додаток про документи, що дають право на відстрочку, вписали, які саме мають подавати студенти після БЗВП та до досягнення 25-річчя:

  • документ, який підтверджує проходження БЗВП або військово-обліковий документ з відміткою про проходження БЗВП;
  • паспорт громадянина України.

Раніше для заброньованих документами про право на відстрочку були клопотання щодо її оформлення та витяг з наказу Мінекономіки про бронювання. Тепер це список військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання в електронній формі у "Дії".

Особам з інвалідністю та тимчасово непридатним з переоглядом через 6-12 місяців збільшили перелік можливих підтвердних документів. До тих, які наводять зі сполучником "або" (довідка до акта огляду МСЕК, посвідчення, довідка про пільги), додали відомості про інвалідність з Централізованого банку даних з проблем інвалідності. А саме відомості про:

групу інвалідності;

  • причину інвалідності;
  • дату встановлення інвалідності;
  • безстроковість установлення групи чи дату наступного переогляду.

Є дві нові вимоги про підтвердні документи для відстрочки:

  • строковикам, які звільнилися у запас за указом президента від 7 березня 2024 року ( №149 ), для відстрочки потрібен військово-обліковий документ з відміткою про звільнення відповідно до цього указу;
  • військовозобов'язаним працівникам НАБУ та ДБР , які за мобілізаційним законом 3633-IX не підлягають призову, потрібні засвідчені довідки про займану посаду.

Є розмежування вимог до документів, які підтверджують право на відстрочку:

  • студентам та докторантам підтвердженням є лиш довідка, сформована в ЄДЕБО, а довідку від вишу викреслили з переліку. Інтернам – довідка закладу освіти про зарахування до інтернатури, довідка медзакладу про прийняття на посаду або про проходження практики в якості лікаря;
  • науковцям та науково-педагогічним працівникам потрібна довідка закладу освіти чи наукової установи про посаду та розмір ставки, плюс диплом про науковий ступінь. Педагогам – довідка закладу освіти про посаду та ставку.

Правила військового обліку: зміна персональних даних у Резерв+

Правила військового обліку – те, що повинні робити призовники, військовозобов'язані, резервісти – є в додатку 2 до порядку організації та ведення військового обліку (постанова №1487 ).

Вимогу до них протягом семи днів сповіщати ТЦК та СП про зміну персональних даних переписали. Змінився перелік даних, про зміну яких треба сповіщати.

Раніше у пункті 8 правил вимагалося сповіщати ТЦК та СП в разі зміни усього масиву персональних даних, які є у ст. 7 закону про реєстр "Оберіг". Там перелічені 42 види. Також вимагається надавати документи, які підтверджують право на відстрочку за ст. 23 закону про мобпідготовку та мобілізацію.

Тепер з цього пункту викреслили вимогу надавати документи про право на відстрочку. Щодо зміни персональних даних, повідомляти треба про зміну місця проживання або перебування, номера телефону, електронки. Тобто замість 42, вказали два пункти (7 та 7-1) зі статті 7 закону про реєстр призовників, військовозобов'язаних, резервістів.

Раніше передбачалось, що про зміну персональних даних можна повідомляти лише особисто. Тепер про зміну місця проживання (перебування) та контактних даних можна або особисто, або у Резерв+. Повідомляти в Резерв+ про зміну можна не частіше, ніж раз на сім днів.

Базова військова служба та базова загальновійськова підготовка: функції ТЦК

Положення про ТЦК та СП (постанова №154 ) змінилася з огляду на нові умови законів щодо військового обліку призовників, запровадження базової військової служби (БВС) замість строкової та базової загальновійськової підготовки (БЗВП) у вишах з 1 вересня 2025 року.

Відтепер за законом про військовий обов'язок та військову службу, хлопці у рік досягнення 17-річчя самі мають ставати на військовий облік призовників : з 1 січня по 31 липня у рік виповнення 17 років можна або у Резерв+, або особисто у ТЦК, після 31 липня – лише у ТЦК особисто.

Призовних комісій у ТЦК тепер не буде, а замість них будуть комісії з питань направлення на БВС.

Тож ТЦК, замість приписки до призовних дільниць, тепер хлопців, а також жінок, які захочуть пройти БВС, братимуть на військовий облік призовників.

Також ТЦК направлятимуть студентів до навчальних військових частин, щоб там вони проходили практичну складову БЗВП. Списки студентів надаватимуть виші, які розташовані на території ТЦК. Нагадаємо, що за положенням про БЗВП (постанова №734 ), її теоретичну складову студенти проходитимуть під час навчального року на базі закладів освіти. Практичну – під час канікул, в період з травня по жовтень.



Ми - Україна »

Фото, відео, архів новин доступні у повній версії сайту
Повна версія сайту
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Політика конфіденційності