В Днепропетровском историческом музее имени Яворницкого открыли новую выставку «Время помнить».
Об этой выставке в историческом музее рассказали:
«В історичному музеї відкрилася нова велика виставка "Час пам'ятати: діти та суспільство в умовах тоталітарного режиму".
Відвідувачі зможуть побачити:
- унікальні предмети та фото 1920-1950-х років, зануритись в атмосферу того часу
- на реальних архівних документах та прикладах окремих доль наших земляків дізнатися як звичайні вчителі, робітники, студенти ставали виконавцями злочинних наказів
- на прикладах "геройських вчинків" піонерів 1930-х рр. зрозуміти як в умовах тоталітарної системи людина переставала бути автором своїх вчинків
- побачити ювілейні значки працівника ГПУ-НКВС, ознайомитися з текстами доносів та анонімок, а також привідкрити завісу над життям секретних агентів й інформаторів, та багато іншого.
Виставка розрахована на школярів старших класів, студентів та всіх, кого цікавить феномен "homo soveticus"».
На открытии экспозиции побывала журналист сайта «Видомо медиа» Анна Гончаренко, которая поделилась следующими впечатлениями:
«Ця виставка, присвячена трагічним і водночас важливим аспектам історії 1920-1950-х років, ознайомлює відвідувачів із впливом тоталітарного режиму на свідомість людини та суспільства, зокрема — на формування свідомості дітей, які виростали в умовах державної пропаганди та відділення від родини.
"Ми вже неодноразово проводили такі виставки, але сьогодні ми зробили її ще більш розширеною, задіяли різні матеріали, документи, спогади. Вперше ми їх презентуємо на виставці", — зазначили у музеї.
Вона також підкреслила важливість теми в умовах нинішньої війни та боротьби за деокупацію українських територій.
"І саме в сьогоднішній важкий час, коли ми бачимо, що відбувається на території України, ми розуміємо, що риторика, яка була в часи тоталітарного режиму, повторюється сьогодні. Починаючи з 1917 року, і росіяни дуже погано знають історію України. Вони дивуються, чому ми зараз чинимо такий спротив. А ми знаємо і пам'ятаємо про злочини тоталітарного режиму", - сказала Тетяна Цимлякова, завідувачка відділу історії України в період 1914-1945 років.
Відвідувачі зможуть дізнатися, як в умовах тоталітарного режиму формувалася мораль та поведінка, а також зрозуміти, як діти, виховані в ізоляції від родини, ставали носіями ідеології, яка нав'язувалася державою.
"Дітей у тій системі виховували на основі неправдивої інформації, і вони ставали інструментами влади в її руках. Підготовка документів та матеріалів тривала близько року, а сама виставка була підготовлена всього за два тижні", - поділилась наукова співробітниця національного історичного музею імені Дмитра Яворницького Ірина Рева.
Особливу увагу приділено дослідженню феномена "homo soveticus", коли людина переставала бути автором своїх вчинків і ставала просто частиною системи. Експозиція показує приклади "геройських вчинків" піонерів 1930-х років, ювілейні значки працівників ГПУ-НКВС, тексти доносів та анонімок, а також розкриває життя секретних агентів і інформаторів того часу».
Фото – «Видомо медиа».