В нашем городе побывал руководитель Государственной архивной службы Украины Анатолий Хромов.
Специальную встречу с ним провели в Днепровском центре журналистской солидарности НСЖУ.
На ней Анатолий Хромов откровенно рассказал журналистам о Национальном архивном фонде Украины, о его развитии и внедрении новых технологий. О том, какие секреты хранит Государственный архив и когда они будут раскрыты. А также о том, как влияет на архивное дело Большая война.
Подробней об этом рассказали в Днепропетровской областной организации НСЖУ:
«Дніпровський центр журналістської солідарності запросив до діалогу людину, яка знає про архіви все – кандидата історичних наук Анатолія Володимировича Хромова.
Він очолює Державну архівну службу з грудня 2019 року. Саме за його головування унікальні архівні документи в Україні почали оцифровувати. Пан Анатолій розуміє, що нині на Дніпропетровщині живуть медійники з Донецької, Луганської, Херсонської областей. Для них особливо цінно мати можливість попрацювати з інформацією про рідні населені пункти та земляків.
– Деякі українські території знаходяться в окупації, але це не значить, що зупинилася робота архівістів. Архівна справа тримається і більше того – розвивається. Архівісти знають, що є документи важливі для всієї нації. Їх треба зберігати вічно. Так і формується Національний архівний фонд, – підкреслив керівник архівної служби. Він водночас звернув увагу, що релоковані архіви активно працюють, Луганський – у Дніпрі, Донецький, – у Тернополі.
Сьогодні пріоритетом у діяльності всіх архівних установ є оцифрування. Україна демонструє найкращі показники у цьому напрямі не лише на національному рівні, а й у світі. Цій справі, в першу чергу, сприяють міжнародні партнери.
– Війна – велика загроза для архівів, – наголосив Анатолій Хромов. – Нам важливо працювати над їхнім збереженням. Минулого року вся система архівів України оцифрувала 21 мільйон аркушів. Це рекордний показник. Плануємо за результатами 2024-го вийти на цифру 30 млн. Більше того, ми легалізували цифрові копії, які мають таку ж силу, як і оригінал.
Концепція роботи Національного архівного фонду полягає у відкритості. Це його сила, адже на радянському просторі було все інакше і доступ до архівів обмежувався. Експерт звернув увагу, що двері архівних установ завжди відчинені для медійників. Журналіст може безкоштовно працювати в архіві, робити копії на телефон. Якщо ж представник ЗМІ замовляє в архіві професійну копію – вона вже буде коштувати грошей.
– Розсекречено майже все. Вам, медійникам, є з чим працювати. Але хочу звернути увагу: не кожен архівний документ є правдою. Не завжди документ може висвітлювати історичний факт. Ми розуміємо, що таке Радянський Союз. Були провокації, на деяких документах є навіть сліди крові. Тому журналістам я б радив вмикати критику і співставляти кілька джерел, – резюмував Анатолій Хромов».
Фото – Виктор Качанов.
Тут же историю меняют четыре раза в неделю. Ответить | С цитатой