Сегодня, 15 августа, отмечается День археолога Украины.
Конечно, раскопками древних поселений, курганов и прочих захоронений занимались с древнейших времен. Об этом свидетельствует множество исторических локаций, которые еще в древности были раскопаны и разграблены искателями сокровищ.
А вот одним из первых, кто подошел к археологическим раскопкам с научной обоснованностью, стал наш выдающийся земляк Дмитрий Иванович Яворницкий.
О Яворницком-археологе напомнили в Усадьбе Дмитрия Яворницкого:
«15 серпня - День археолога в Україні!
Вітаємо всіх причетних, гідних послідовників справи Дмитра Івановича Яворницького! Важливих вам знахідок та успішних експедицій!
Дмитро Яворницький стояв біля витоків української археології та був автором одним з перших публічних лекцій, присвячених археологічній діяльності.
Вчений брав безпосередню участь в організації та роботі Всеросійських Археологічних з’їздів, зокрема ХІІІ Археологічного з’їзду 1905 р. в нашому місті, коли Катеринослав став своєрідним центром історичних та археологічних досліджень. Професор очолив Катеринославський історико-археологічний музей, який за тридцять років його діяльності став одним з найбільших та найбагатших в Україні, у тому числі і за рахунок археологічного фонду.
Важливо, що саме Д.І. Яворницький домігсяпроведення однієї з найбільш масштабних у світовій археологічній практиці експедицій, відомій як Дніпробудівська археологічна експедиція (1927-1932 рр.). Тоді, перед затопленням дніпрових порогів, було врятовано більше 40 тисяч старожитностей, які поповнили фонди українських музеїв.
Тоді ж зусиллями експедиції було віднайдено один з найбільших скарбів у Східній Європі - Вознесенський скарб, у складі якого - відомий срібний орел хана Аспаруха».
Фото – Усадьба Дмитрия Яворницкого.