В главном здании музея (пр Яворницкого, 16) можно прикоснуться к истории римской армии, а в Доме-музее Яворницкого (площадь Шевченко, 5) – погрузиться в мир мистических дверей.
Городской сайт уже рассказывал о подготовке этих выставок.
И вот они были торжественно открыты!
В главном корпусе исторического музея можно увидеть выставку «Roma invicta: історія давньоримської армії». О ней музей рассказал:
«Відбулось відкриття виставки "Roma invicta: історія давньоримської армії".
Виставка працює, запрошуємо до відвідування! Відчуйте ритмічний крок римських маніпул; з'ясуйте, які види озброєння римляни запозичили у еліністичних держав, а які - у кельтів; погляньте на римські "броніки"- сегментату та кольчугу.
Здавалося б: яке відношення має історія Стародавнього Риму до України?
Позаяк, по українських землях проходила лінія оборони Римської імперії - лімес, форпости Риму утримували легіонери, які мали тісні стосунки з тодішніми мешканцями степів - сарматами. Інколи таке сусідство призводило до конфліктів, частіше - до обміну та залучення сарматів на військову службу.
Українські землі були знайомі римлянам, римська присутність робила їх частиною тодішнього цивілізованого світу. Напротивагу сучасній росії, яка не має жодного відношення до римської спадщини, хоч як і намагається себе до неї приписати. Фраза "москва - третій Рим" залишається не більше ніж історичним фейком».
А в Усадьбе Яворницкого состоялась презентация необычной выставки Анатолия Менькива «Жизнь 13-ти дверей».
Об этом арт-проекте музей сообщает:
«У Меморіальному-будинку музеї Д. І. Яворницького відбулось відкриття арт-проєкту Анатолія Меньківа «Життя 13-тьох дверей».
Поштовхом до створення цього проєкту стала низка подорожей містами Польщі та Італії, які здійснив художник протягом 2018-2019 років, що привело його до філософських роздумів, пов’язаних з образом архітектурного елементу, який присутній у будь-якій будівлі. Двері середньовічних будинків, храмів та публічних споруд стали предметом дослідження Анатолія Меньківа. Автор стверджує що за кожними дверима є своє особливе життя та своя історія.
«Двері – це шлях до істини. Ми відкриваємо двері за дверима, ми йдемо вперед життєвим шляхом, маневруючи і постійно змінюючи наш маршрут. Ми кожен день опиняємося перед вибором – перед кількома дверима. Вони всі різні. Вони ведуть у різні боки, у різні площини, у різні світи, але обираємо лише одну…»,– зазначає митець.
Важливу роль в образному настрої представлених живописних творів грає особлива авторська техніка, застосована художником. Фактура поверхні, збагачена різними рельєфно виступаючими мазками, створює додаткову світлотіньову гру, підкреслює виразність елементів композиції. Художні особливості робіт підсилюються звуковим супроводом: відвідувачі виставки, за допомогою своїх гаджетів, використовуючи QR код, зможуть віртуально опинитися саме на тих вулицях, біля дверей будинків доби Ренесансу та бароко, репрезентованих у проєкті.
Цей проєкт надасть можливість по-новому поглянути на інтер’єри будинку Д. І. Яворницького, адже у метафоричному сенсі, потрапляючи через парадні двері до оселі вченого, відвідувачі відкривають для себе духовний мікрокосм «Козацького Батька», його домашній світ, зустрічаються з живою історією нашого міста та краю.
Тож, запрошуємо на виставку «Життя 13-тьох дверей», яка працюватиме з 22 березня до 12 травні 2024 р.
Анатолій Меньків– художник, дизайнер, викладач, голова осередку Спілки дизайнерів України в м. Дніпро, член Міжнародної асоціації «Society of Designers». Здобув освіту у Дніпропетровському художньому училищі (майстерня Григорія Чернети) та Українській академії друкарства (м. Львів). Є співзасновником та куратором Міжнародного фестивалю дизайну «COW», у якому беруть участь дизайнери з 30 країн світу. Як волонтер, у 2015 році започаткував проєкт «Арт-десант», у рамках якого навчає живопису поранених воїнів у медичних закладах м. Дніпро з метою допомогти їм позбутися посттравматичного синдрому.
За свою активну діяльність Анатолій був нагороджений багатьма нагородами, серед них: Почесна медаль «LEGE ARTIS», Медаль «Захисника Вітчизни», Медаль «За заслуги перед містом», Почесна медаль від СДУ за вагомий внесок у розвиток дизайну в Україні, Золота медаль ім. О. Родченка. Художник експонував свої роботи на багатьох виставках, бієнале та триєнале у більш, ніж 20 країнах світу. Твори знаходяться у приватних колекціях, колекціях галерей та музеїв України, США, Італії, Іспанії, та інших країн світу».
Фото – исторический музей и Ирина Галай.