Талантливая художница прожила всего неполных 26 лет, но оставила после себя яркое творческое наследие.
Работы Марии Башкирцевой были первыми картинами украинских художников, которые попали в экспозицию авторитетнейшего музея Франции Лувра. Ее имя увековечено в Люксембургском музее Парижа. К счастью, есть ее полотно и в Днепровском художественном музее.
К 165-летию со дня рождения Марии Башкирцевой прошло специальное мероприятие в Библиотеке украинской диаспоры имени Джона Маккейна, о котором организаторы рассказали:
«Якби ця дівчина жила в наш час, вона напевно була б блогеркою з мільйонною аудиторією фоловерів. Адже понад усе вона прагнула слави. І хоч доля відміряла їй неповних 26 років, вона таки стала знаменитою!
В Бібліотеці української діаспори відбувся захід під назвою «Яскрава зірка на небосхилі XIX століття», присвячений талановитій французькій художниці українського походження Марії Башкирцевій. Почули цікаву розповідь про коротке, але дуже насичене подіями життя художниці, дізналися про її відомий на весь світ «надто відвертий» щоденник та ознайомилися з неповторними художніми роботами Башкирцевої».
Эту лекцию посетила и неутомимая исследовательница культурной жизни Днепра Ирина Семенчук, которая поделилась следующими впечатлениями:
«Не чув про Марію Башкірцеву, мабуть, тільки ледачий... Бо вона перша з вітчизняних художників, чиї роботи потрапили до Лувру - найавторитетнішого музею Франції.
А ще українці повинні пам'ятати, що в Парижі, у Люксембурзькому музеї, є статуя з назвою "Безсмертя". Вона зображає молодого генія, що помирає біля ніг ангела смерті, який тримає в руках табличку з іменами великих людей, котрі передчасно пішли із життя, але вже вкрили себе на землі безсмертям. Очі генія спрямовані на список, де серед вссього ВОСЬМИ французьких імен стоїть і одне українське – це ім'я Марії Башкирцевої.
26 Років - це дуже короткий термін для життя, але те, що людина встигає зробити за цей період говорить про те, що ми маємо справу з дійсним генієм. В ніякому разі я не буду пересказувати етапи життя пані Маріїї, не буду пересказувати чудову лекцію пані лекторки та ії колеги з маккейнової бібліотеки. Той, хто захоче дізнатися про неї більше, знайде багацько інформації в інтернеті, а після війни завітає до нашого художнього музею подивитись на картину Башкірцевої " В студії Жульєна". Ну а ті українці, які перебувають у Франції мають можливість завітати до Лувру, до Museo de Luxemburgo, який розташований у Люксембурзькому саді та написати про своє враження від побаченного.
А я дякую бібліотеці української діаспори імені Джона Маккейна і лекторкам за чудове нагадування про нашу славетну українку!».
Фото Ирины Семенчук