Мемориальный дом-музей академика Д.И. Яворницкого
пл. Шевченко, 5 |
Тел.: +38066-35-25-9-85 |
ср, пт, сб - 11:00-16:00 |
www.museum.dp.ua |
e-mail: [email protected] |
Художня виставка Олександри Малишко "Полум`я"
🕜: середа, п'ятниця, субота з 11:00 -16:00₴: 60 грн, для школярів та студентів 30 грн.
В КОМПЛЕКС ІСТОРИЧНОГО МУЗЕЮ ВХОДИТЬ БУДИНОК, ДЕ ЖИВ ЙОГО ФУНДАТОР, ЛІТОПИСЕЦЬ Запорожжя Д.І. Яворницький.
Зараз це меморіальний будинок-музей вченого, відчинений для відвідувачів 3 листопада 1988 р. Тут, в будинку, спорудженому в 1905 р. за проектом місцевого архітектора Л. А. Бродницького, вчений прожив останні 35 років свого життя. Архітектурне планування кімнат збереглося, їх інтер’єри відновлено такими, якими вони були за життя господаря: вестибюль, передпокій, їдальня, вітальня, кабінет, мезонін.
У меморіальному музеї з 2007 року діє виставкова кімната, де відвідувачі мають змогу ознайомитися з тематичними виставками, пов’язаними з життям і діяльністю Дмитра Івановича, історією нашого міста та регіону. Широта інтересів Д. Яворницького, щирість, знання історії, рідкісний талант оповідача – все це вабило до нього людей, сприяло творчому спілкуванню. В оселі козацького Батька Яворницького, як називали його сучасники, черпали своє натхнення Павло Тичина і Максим Рильський, Павло Усенко і Остап Вишня, художник-баталіст Микола Самокиш і славіст Агатангел Кримський, класики українського театрального мистецтва М. Кропивницький, М. Садовський, П. Саксаганський та багато ін.
У власній оселі Д.І. Яворницький оточив себе тими образами, любов до яких приніс через все його життя, про це свідчать унікальні настінні розписи вестибюлю художників М. Струннікова та Т. Ткаченка, де ніби зупинена мить історії, зображені козаки в бою та на відпочинку, могутній Тарас Бульба з гнівним поглядом, що їде по ковильному степу за своїми синами. Меморіальний будинок зберігає неповторні риси особистості господаря, увічнює його титанічну працю на ниві науки і культури України.