Демонтований у грудні 2022 року.
До 1899 року вшанування пам’яті О. С. Пушкіна в Катеринославі обмежувалось молебнами за упокій душі та вечорами в гімназіях, але 100-річчя з дня народження поета відзначалось широко й урочисто. Газета «Днепровская молва» від 30 травня 1899 року повідомляла, що в кафедральному соборі єпископом Симеоном було відслужено літургію за покійним боярином Олександром. На цьому були присутні губернатор, віце-губернатор, голови губернської управи, міський голова, а також інтелігенти, дами, офіцери місцевого гарнізону, гімназисти і гімназистки.
Місцеві газети опублікували ряд статей, присвячених творчості поета, читались численні лекції для народу, були висунуті пропозиції вшанувати пам’ять поета влаштуванням ліжка імені Пушкіна в притулку для старих артистів, створити у в’язницях і арештантських ротах пушкінські бібліотеки тощо.
На сучасній вулиці Шмідта у Катеринославі було відкрито 6-класне міське училище імені О. С. Пушкіна, тоді ж група інтелігенції почала збирання коштів на пам’ятник поету.
Пам’ятник відкрили 14 жовтня 1901 року на Воєнній вулиці, на розі з Надєждінською, нині Чичерина. Тоді ж вулицю Воєнну перейменували в Пушкінську, в дуже урочистій обстановці. На відкритті всі прилеглі вулиці були забиті народом. Творцем бюста Пушкіна був відомий скульптор Ілля Якович Гінзбург.
Тоді ж, у жовтні, в приміщенні Катеринославського громадського зібрання відбулось урочисте засідання Наукового товариства, присвячене пам’яті поета і з нагоди відкриття йому пам’ятника. Присутні заслухали кілька доповідей, а закінчилось засідання платним музично-вокальним відділенням, збір з якого — 444 карбованці 79 копійок — був переданий комітету по збиранню пожертв на встановлення пам’ятника.