21 лютого 2024, 11:41
«Орган пробації проводить патріотично-виховний захід приурочений Міжнародному дню рідної мови»
21 лютого 2024 року психолог Амур-Нижньодніпровського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області Абашія Едуард Автанділович та волонтер пробації Лисенко Олександр Миколайович провели просвітницький захід присвячений Міжнародному дню рідної мови. До даного заходу охоче долучилися суб’єкти пробації та працівники відділу пробації.
Щороку 21 лютого у світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Його було проголошено на 30-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у листопаді 1999 року, його відзначають у всьому світі з 2000 року з метою заохочення мовного та культурного розмаїття і багатомовності, а також захисту мов, які зникають. Цю дату було обрано на знак пам’яті подій, що сталися 21 лютого 1952 року, коли в Дацці, столиці Бангладеш, від куль поліцейських загинули студенти - учасники демонстрації, які вийшли на протест з метою захисту своєї рідної мови бенгалі. Протестувальники вимагали визнати її однією з державних мов країни.
Згідно з методологією Всесвітнього атласу мов (World Atlas of Languages) існує 8324 мови, розмовних або жестових, які задокументовані урядами, державними установами та академічними колами. З них близько 7000 мов на нашій планеті все ще використовуються. Неможливо визначити точну кількість мов, які зникли за всю історію людства. Тільки у період з 1950 по 2010 роки вимерли 230 мов, а у третини мов світу залишилося менше одного носія. Кожні два тижні мова помирає зі своїм останнім носієм, до 50 % із них, за прогнозами вчених, зникнуть до наступного століття.
У Міжнародний день рідної мови світовій спільноті нагадують, що всі мови визнають рівними, бо кожна з них унікальним чином відповідає призначенню людини, і кожна являє собою живу спадщину, до якої ми маємо серйозно ставитися й оберігати. Кожен народ - це неповторна культура, історія, традиції, спосіб життя, гумор, і звичайно ж, мова. День рідної мови - це свято, що нагадує кожному про право думати та говорити рідною мовою, - зазначив психолог відділу.
Відповідно до ст. 10 Конституції України держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.
Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (ч. 2 ст. 24 Конституції України). Згідно ч. 5 ст. 53 Конституції України громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства.
У цивілізованому суспільстві мовне розмаїття - це не джерело розколу, а перспективна перевага в умовах сучасного світу. Кожній країні потрібно знати, поважати і розуміти культуру, мову, звичаї сусідніх держав з якими вони мають спільні кордони, торгівельні відносини тощо. У кожному регіоні, у кожному народі є свої особливості. Якщо їх розуміти, правильно вибудовувати взаємини, то ці чинники починають допомагати. А якщо силою спробувати викорінити мову, змусити людей відмовитися від звичного укладу життя - опір, невдоволення неминуче, - зауважив волонтер пробації.
Останній раз редагувалося: 21.02.2024 14:09
Переглядів: 170